Slovensky | Magyarul | English | Deutsch  

Termálne kúpalisko, Dunajská Streda a okolie

Okres Dunajská Streda zaberá prevažnú časť Žitného Ostrova, ktorý je po stránke geografickej súčasťou Podunajskej nížiny. Územie okresu je ohraničené na severe Malým Dunajom a na juhu hlavným tokom Dunaja. Viaceré lokality sú chránenými územiami. V súčasnom období sú v regióne využívané 2 geotermálne vrty, a vybudované termálne kúpaliská v Dunajskej StredeVeľkom Mederi. Nadregionálny význam rieky Dunaj z hľadiska dopravy, cestovného ruhu i ekológie výrazne vzrastá v súvislosti s dokončením vodného diela v Gabčíkove. Na území okresu sa nachádza medzinárodná cyklistická cesta, ktorá je predĺžením najdlhšieho cyklistického úseku z nemeckého Passau podĺž Dunaja cez Viedeň do Bratislavy.

DUNAJSKÁ STREDA (www.dunajinfo.sk, www.dunajska-streda.sk) sa nachádza v juho-západnej časti Slovenska v strede spojnice medzi Bratislavou a Komárnom. Leží vo výške 118 m n. v., počet obyvateľov 24 000. (pre zväčšenie kliknite na mapu)

Novovybudovaný termálny areál v Dunajskej Strede (www.termalpark.sk) sa rozkladá na ploche 26 hektárov, s prírodným jazerom vhodným na člnkovanie. V areáli kúpaliska je 7 bazénov s termálnou vodou, minigolfové, tenisové, volejbalové a detské ihriská, 120 m dlhý tobogán a stravovacie zariadenia. V areáli je posezónny objekt s krytým sedacím bazénom, sauna, fitnes centrum. Termálna voda teploty 54-56 °C s liečivými účinkami na choroby pohybového ústrojenstva sa získava z geotermálneho vrtu z hĺbky 1600 m.
Ďaľšie zaujímavosti: Rímsko-katolícky kostol- postavený v gotickom štýle je z 14. storočia, evanjelický kostol v neogotickom štýle z roku 1883. Žltý kaštieľ z 18. st. v barokovom štýle, teraz sídlo Žitnoostovského múzea.

Možnosť výletov na okolí:

1.GABČÍKOVO (cca. 15 km): Vodné dielo v Gabčíkove

2.ČUNOVO(cca. 15 km): Pretekárske dráhy vo vodnom slalome.

3.BRATISLAVA(cca. 50 km): Bratislavský hrad Dóm sv. Martina /gotická konkatedrála, bývalý korunovačný chrám uhorských kráľov/ Evanjelické lýceum / v klasickom štýle, v 19. stor., dôležité centrum slov. národnooslobodzovacieho zápasu/ Primaciálny palác Grassalkowichov palác /teraz sídlo prezidenta/ Stará radnica /Od roku 1868 je sídlom Mestského múzea/ Michalská brána s vežou Zoologická záhrada atď.

4.GYŐR - Maďarsko (cca. 57 km): Nájdete tu veľa historických a kultúrnych pamiatok v centre mesta, na ulici Gábora Barosa. Okrem toho je tu možnosť nakupovania na trhu /v stredu a v sobotu /, zoologická záhrada, termálne kúpalisko,polokrytá plaváreň.

5.KOMÁRNO(cca. 55 km): Hrad , termálne kúpalisko, Európsky dvor národov, Múzeum maďarského spisovateľa Jókaiho

6.VEĽKÝ MEDER(cca. 20 km):Termálne kúpalisko www.termalsro.sk

7.DIAKOVCE(cca. 25 km): Románska katedrála z 11. storočia, termálne kúpalisko.

8.TOMAŠÍKOVO a DUNAJSKÝ KLÁTOV(cca. 10 km): Vodné mlyny, ktoré si dodnes zachovali svoju funkčnosť. Czajlik Ranch,viviecké turizmus, chov koní, jazda na koni, dobrá reštaurácia atď.

9. SLOVAKIA RING - Orechová Potôň(cca. 8 km): prvá plnohodnotná pretekárska dráha na Slovensku, pre motoristických nadšencov! www.slovakiaring.sk

Prajeme Vám , aby ste svoju dovolenku využili čo najlepšie na oddych a spoznávanie okolia nášho mesta. Veríme, že tento ponukový list Vám v tom pomôže.

Robert Lelkes
(majiteľ kempingu)