Slovensky | Magyarul | English | Deutsch  

The Thermal Park, Dunajská Streda and surroundings

Okres Dunajská Streda zaberá prevažnú časť Žitného Ostrova, ktorý je po stránke geografickej súčasťou Podunajskej nížiny. Územie okresu je ohraničené na severe Malým Dunajom a na juhu hlavným tokom Dunaja. Viaceré lokality sú chránenými územiami. V súčasnom období sú v regióne využívané 2 geotermálne vrty, a vybudované termálne kúpaliská v Dunajskej StredeVeľkom Mederi. Nadregionálny význam rieky Dunaj z hľadiska dopravy, cestovného ruhu i ekológie výrazne vzrastá v súvislosti s dokončením vodného diela v Gabčíkove. Na území okresu sa nachádza medzinárodná cyklistická cesta, ktorá je predĺžením najdlhšieho cyklistického úseku z nemeckého Passau podĺž Dunaja cez Viedeň do Bratislavy.

DUNAJSKÁ STREDA (www.dunajinfo.sk, www.dunajska-streda.sk) sa nachádza v juho-západnej časti Slovenska v strede spojnice medzi Bratislavou a Komárnom. Leží vo výške 118 m n. v., počet obyvateľov 24 000. (pre zväčšenie kliknite na mapu)

Novovybudovaný termálny areál v Dunajskej Strede (www.termalpark.sk) sa rozkladá na ploche 26 hektárov, s prírodným jazerom vhodným na člnkovanie. V areáli kúpaliska je 7 bazénov s termálnou vodou, minigolfové, tenisové, volejbalové a detské ihriská, 120 m dlhý tobogán a stravovacie zariadenia. V areáli je posezónny objekt s krytým sedacím bazénom, sauna, fitnes centrum. Termálna voda teploty 54-56 °C s liečivými účinkami na choroby pohybového ústrojenstva sa získava z geotermálneho vrtu z hĺbky 1600 m.
Ďaľšie zaujímavosti: Rímsko-katolícky kostol- postavený v gotickom štýle je z 14. storočia, evanjelický kostol v neogotickom štýle z roku 1883. Žltý kaštieľ z 18. st. v barokovom štýle, teraz sídlo Žitnoostovského múzea.

Možnosť výletov na okolí:

1.GABČÍKOVO (cca. 15 km): Vodné dielo v Gabčíkove

2.ČUNOVO(cca. 15 km): Pretekárske dráhy vo vodnom slalome.

3.BRATISLAVA(cca. 50 km): Bratislavský hrad Dóm sv. Martina /gotická konkatedrála, bývalý korunovačný chrám uhorských kráľov/ Evanjelické lýceum / v klasickom štýle, v 19. stor., dôležité centrum slov. národnooslobodzovacieho zápasu/ Primaciálny palác Grassalkowichov palác /teraz sídlo prezidenta/ Stará radnica /Od roku 1868 je sídlom Mestského múzea/ Michalská brána s vežou Zoologická záhrada atď.

4.GYŐR - Maďarsko (cca. 57 km): Nájdete tu veľa historických a kultúrnych pamiatok v centre mesta, na ulici Gábora Barosa. Okrem toho je tu možnosť nakupovania na trhu /v stredu a v sobotu /, zoologická záhrada, termálne kúpalisko,polokrytá plaváreň.

5.KOMÁRNO(cca. 55 km): Hrad , termálne kúpalisko, Európsky dvor národov, Múzeum maďarského spisovateľa Jókaiho

6.VEĽKÝ MEDER(cca. 20 km):Termálne kúpalisko www.termalsro.sk

7.DIAKOVCE(cca. 25 km): Románska katedrála z 11. storočia, termálne kúpalisko.

8.TOMAŠÍKOVO a DUNAJSKÝ KLÁTOV(cca. 10 km): Vodné mlyny, ktoré si dodnes zachovali svoju funkčnosť. Czajlik Ranch,viviecké turizmus, chov koní, jazda na koni, dobrá reštaurácia atď.

9. SLOVAKIA RING - Orechová Potôň(cca. 8 km): prvá plnohodnotná pretekárska dráha na Slovensku, pre motoristických nadšencov! www.slovakiaring.sk

Prajeme Vám , aby ste svoju dovolenku využili čo najlepšie na oddych a spoznávanie okolia nášho mesta. Veríme, že tento ponukový list Vám v tom pomôže.

Robert Lelkes
(majiteľ kempingu)